Datum för årsmöte 2011 fastställt

Nu har vi bokat in datum för föreningens årsmöte och det kommer att bli den 26 maj. Lokal blir Folkets hus i Årsta och vi startar kl 19. Rent formellt är det inte kallat till årsmöte ännu för stadgarna tillåter inte att det kallas längre än 4 veckor i förväg. Så den formella kallelsen kommer att komma senare för att uppfylla detta.

Inför årsmötet kan ni fundera på om ni själva vill vara med i styrelsen eller om ni har förslag på någon som vill vara det. Kontakta i så fall vår valberedning.

Föreningens årsmöte är också ett bra tillfälle att påverka föreninengens verksamhet. Så om du har förslag så är du välkommen att skicka in dem som så kallade motioner till årsmötet. Motioner skickas till styrelsen för att tas med på årsstämman.

Vi hoppas att så många som möjligt kan komma och vill därför meddela datumet i god tid så så många som möjligt kan få in det i sina kalendrar.

Vänliga hälsningar
Styrelsen i BRF Borlången 5

Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.